Elérhetőségek


Fenntartó: Klebelsberg Központ
Észak-Budapesti Tankerületi Központ

1033 Budapest, Fő tér 1.

Aquincum Angol-Magyar Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola
1031 Budapest, Arató Emil tér 1.
OM azonosító: 034848
Telefon/Fax: +36 1 430-0186; +36 1 368 7818; mobil: +36 30 316 3106
E-mail: titkarsag(pont)aquincum(kukac)ebtk(pont)hu


Véletlenszerű Képek

70 maratonnal a Dunáért
2017/2018 - 70 maratonnal a Dunáért
Képek: 42
szept05
Nyomtatóbarát változat Hír létrehozása pdf formátumban

Ancient Roman Summer Camp

Teljes nézet
Idén nyáron is nyelvi táborba invitáltuk a 4. és 5. osztályos diákjainkat. Augusztus 13-17-ig nem más volt a téma, mint az ókori rómaiak.

Ha már aquincumosok vagyunk, és egy hajdani római légió romjai között élünk, illett részletesen megismerkedni a római emberek mindennapjaival is.

Az idővonalon évezredeket utaztunk vissza gondolatban, hogy a történelem fontosabb eseményeit bejelöljük, hogy érzékelni tudjuk a történelmi korok távolságát, és be tudjuk tájolni a Római Birodalom idejét.

Nagy élmény volt átkompolni a Dunán, és Dunakeszin megtekinteni egy lakóház kertjében és pincéjében feltárt római kori erőd maradványit. Egy izgalmas előadást hallgattunk meg a rómaiak életéről, a harcokról, a fegyverekről és a gályákról. Ez utóbbi haditengerészeti eszközt volt is alkalmunk kipróbálni a Dunán. Bizony mondom, az aquincumosok tán még a római kori evezősökkel is versenyre kellhettek volna a Szürkő-sziget megkerülésében!

Táborhelyünk, a Regatta Szabadidőközpont, közvetlenül a folyó partján volt, ahol a kecskék és a kiscicák simogatásával egyszerűen nem tudtunk betelni. Minden nap, nagyon hangulatos környezetben, a Dunára néző teraszon fogyaszthattuk el reggelinket, ebédünket és vacsoránkat.

A terepi séta alkalmával vezetőnktől megtudtuk azt is, hogy őzek és szarvasok is élnek a Szentendrei-szigeten. A nagy kánikulának és a Duna alacsony vízszintjének köszönhetően alkalmunk volt megfürdeni a folyóban, a horányi szabad strandon.

Szigetmonostoron, pár száz méterre egy a rómaiak és a barbárok közötti összecsapás helyszínétől, mi is csatáztunk és védtük „a nagy, kék vödröt”. Persze a mi számháborúnkban szerencsére senki sem sérült meg. Majd a híres gladiátorharcban bátorságukról adhattak tanúbizonyságot a diákok.

Ízletes gyümölcssalátát készítettünk, és eredeti recept alapján bedagasztottunk egy lepényt. Vitathatatlan, hogy a tábor egyik fénypontja a szabadtűzön/tárcsán sütött római „kenyér” volt.

Miután megismerkedtünk a korabeli ruházattal, megtartottuk a tóga divatbemutatót. Kézműves foglalkozások alkalmával készítettünk barátság karkötőt fonalból, aquincum pénzérmét tejfölöspohár tetejéből, könyvjelzőt gyöngyből és huzalból, malomjátékot filcből és dunai kavicsokból valamint mozaikkal díszítettük fel tükrünket.

A hét folyamán tanult szavakból „felépítettük” Hadriánus falát; megismerkedtünk a római kori pénzérmékkel; latin-angol szószedet segítségével megpróbáltunk latinul kommunikálni; tanulmányoztuk a római utakat, vízvezetékeket, lakások fűtőrendszerét, és nyomába eredtünk a Seuzo kincsnek is; nyelvtörőkkel és találós kérdésekkel éleztük elménket.

A rómaiakról szóló dalocskákkal éltettük a római kor vívmányait, és a dalokon keresztül rácsodálkoztunk, hogy mennyi mindent köszönhetünk a rómaiaknak.

A tábor másik fénypontja az utolsó esti tábortűz volt, ahol közeledve a tábor végéhez, már nem egy ókori, hanem egy legújabb kori finomsággal örvendeztettük meg magunkat. Pillecukrot olvasztottunk, és keksz közé tettük, valamint a héten tanuld dalokat énekeltük Péter bácsi jóvoltából, gitárkísérettel.

Az angol nyelvi táborok lehetővé teszik, hogy a diákok ráhangolódjanak a következő tanévre. Kötetlenebb formában játékos és izgalmas feladatokkal kiváló alkalom volt a negyedikeseknek, hogy bepillantást nyerjenek az ókori történelembe; az ötödikeseknek pedig, hogy átismételjék a már megtanultakat.

A tábort megszervezte és a foglalkozások témáit összeállította Ráczné Schanda Katalin. A foglalkozások témáit kitalálta, összeállította és levezette Brassói Annamária, Kupper Anna, Nagy Beáta és Demeter Péter. ...fotók